svetový pohár Lyžovanie "FIS World Cup" 2010-11 / Muži / Slalom / Schladming ( A ) / 25.01.2011

Nočný slalom v Schladmingu vyhral J.B. Grange.

Dva dni po prestížnom Hahnenkamme zaznamenalo svetové lyžovanie ďalší veľký sviatok. V hlavnom meste lyžovania Schladmingu sa konal tradičný nočný slalom mužov, ktorý je považovaný za vrchol slalomárskej sezóny. Bohužiaľ 45.000 divákov, ktorí sledovali závod priamo v dejisku nemalo dôvod na oslavy víťazstva. Svoje slalomárske kvality potvrdil Francúz JB Grange, ktorý vyhral slalom pred dvoma dňami v Kitzbüheli a stal sa prvým Francúzom, ktorý zvíťazil v Schladmingu. Tandem Myhrer-Hargin skončili na druhom a treťom mieste

1:46.54   1:46.58   1:47.14

tesne za sebou, ako sa to v poslednom čase u týchto dvoch Švédov často opakuje. Po prvom kole boli obaja vo vedení, ale Grange zajazdil druhé kolo s citom a v súčte časov porazil Myhrera iba o 4 stotiny sekundy. Pre domáce obecenstvo bol tento ročník asi najväčším debaklom v histórii slalomov v Schladmingu, najlepší bol v cieli Benjamin Raich na deviatom mieste, Pranger skončil dvanásty, ostatní Rakúšania závod nedokončili.

15. ročník nočného slalomu na Planai sa začal o 17:45 hod pri umelom osvetlení. Prvé kolo slalomu postavil slovinský tréner, ktorý výborne napasoval bránky Myhrerovi a Harginovi, ktorí obsadili vedúce postavenie po prvom kole a mali výbornú pozíciu do druhého kola, ktoré navyše postavil ich tréner. Myhrer odštartoval ako prvý a využil hladkú trať ideálne, jeho čas v prvom kole ostal neprekonaný. Vedúci závodník celej súťaže a líder medzi slalomármi Ivica Kostelič sa zaradil za švédsky tandem so stratou 65 stotín a Grange bol po prvom kole štvrtý so stratou 85 stotín na Myhrera, piaty Herbst.

Druhé kolo sa začalo o 20:45 hod za mierneho sneženia a teploty tesne pod nulou už bola trať o niečo mäkšia ako v prvom kole, ale pochvala staviteľom oboch tratí, ktoré mali všetko čo si tak dôležitý slalom vyžaduje a nechýbala ani rytmika. V druhom kole sa objavil aj český reprezentant Ondrej Bank, ktorý však predčasne ukončil druhé kolo estetickým pádom. Najväčším prekvapením pretekov bol dvadsaťročný Američan Kasper, ktorý s číslom 53 postúpil z prvého kola medzi tridsiatku najlepších ako 29. V druhom kole štartoval ako druhý a hneď sa ujal vedenia v závode. Vedúcu pozíciu si udržal pred desiatimi následujúcimi pretekármi. Meno Kasper si treba zapamätať, podobný kúsok sa mu podaril v Kitzbüheli, kde s číslom 58 skončil 12a tu v Schladmingu s 53-kou trinásty. Je to nádejný talent z USA ktorý prichádza v správnom čase, keď američanom chýbajú výraznejší slalomári.

Závod začal gradovať pri štarte Beniamina Raicha, ktorý mal desiaty najlepší čas v 1. kole a išiel proti časom dvojice Švédov Baeck-Byggmark, ktorý mali minimálny časový odstup na priebežnom prvom a druhom mieste len 0,03 sekundy. Raich sa v cieli zaradil až za nich. Nasledoval Deville, ktorý vedúcu dvojicu tiež neprekonal ale posunul Raicha na 4. miesto. Hirscher ako 8. najrýchlejší v prvom kole urobil obrovskú chybu a vynechal predposlednú bránku pred cieľom 2. kola, čím sa pripravil o vedenie v závode. Pred štartom jeho krajana Prangera sa zjazdovka zahalila do hustého dymu zo svetlíc, ktoré diváci zapálili k narodeninám Prangera, ten sa po menšom prerušení vydal medzi bránky s náskokom 0,45 s. z 1. kola, ale ani to nestačilo a skončil 12.

Prvý, kto odsunul vedúcu švédsku dvojicu bol Moelgg, za ním štartujúci Herbst obhajoval víťazstvo z vlani a predvlani, ale v strede trati sa mu podkĺzli lyže a spadol. Herbstovi sa zatiaľ nedarí, najlepší bol 5. v Kitzbüheli. Po jeho páde nasledovala druhá vlna dymu, ktorá spôsobila niekoľkominútovú prestávku. Usporiadatelia však stiahli za ten čas trať a možno pomohli ďalšiemu pretekárovi, ktorým bol Grange k dosiahnutiu víťazstva. Na trati nespravil žiadne chyby a 4. najrýchlejšou jazdou v druhom kole si zaistil tesné víťazstvo, ani jeden z dvojice posledných štartujúcich Švédov ho neprekonal, ale obaja skončili na stupňoch pre víťazov na druhom a treťom mieste.