svetový pohár Lyžovanie "FIS World Cup" 2010-11 / Ženy / Zjazd / Tarvisio ( I ) / 05.03.2011

Zjazd v Tarvisio vyhrala Anja Paerson, Vonnová glóbus.

Na pomerne nenáročnej trati v talianskom Tarvisio sa konal predposledný závod v disciplíne zjazd. Výhodu na tejto trati mala veteránka Anja Paerson a patrične ju aj využila. Anji sa už nedarí tak, ako tomu bolo pred pár rokmi, pôsobí dlhodobo unavene, niet divu po toľkých sezónach vo svetovom pohári. Jej hviezda už pomaly ale isto vyhasína. Napriek tomu sa táto špecifická a populárna Švédka ešte veľmi snaží o víťazstvá. Zjazdovka v Tarvisiu je miernejšia, výhodou je dokonalý sklz. Kto iný by mal mať na takom teréne výhodu, ako závodníčka, ktorá je hmotnostne ťažššia. Tentokrát jej to vyšlo perfektne a zvyšok súperiek výrazne porazila. Lindsey Vonn

1:26.91   1:27.64   1:28.08

skončila až druhá so stratou 27 stotín sekundy, ale s prehľadom získala ešte pred záverečným zjazdom v Lenzerheide tretí malý zjazdový glóbus. Tretia skončila v Tarvisio nestarnúca Elisabeth Goergl, ktorá stratila na Anju vyše sekundy. Víťazka včerajšej kombinácie Tina Maze dolyžovala na 4 mieste. Vedúca pretekárka svetového pohára Maria Riesch skončila až šiesta, po malom zaváhaní pôsobila zbytok trate neisto. V cieli mala pád a vyzerala otrasene, niet divu štartuje celú sezónu takmer v každom závode, jazdí výborne výsledky, preto musí byť už značne unavená.

Víťazná Švédka Anja Paerson si vynahradila neúspech z domácich pretekov, ktoré sa konali vo švédskom Are pred týždňom, kde z tretieho závodu (super-G) odstúpila kôli bolestiam v kolene. Koleno ju potrápilo aj včera pri závode v kombinácii. Dnešný zjazd vyzeral v jej podaní bezchybne až do cieľa, kde skrivená tvár od bolesti prezrádzala s akým vypätím musela celú trať absolvovať. Diváci v cieli sa preto ani nedočkali "tučniaka" v jej podaní, ktorého po každom víťazstve predvádzala.

Štart pretekov bol kôli rannej hmle o niečo znížený a od štartu prvej pretekárky začalo nad zjazdovkou v Tarviziu vykukovať slnko. Pri takom počasí sa so stúpajúcimi štartovými číslami podmienky postupne zhoršovali, sneh mäkkol, bolo potrebné dobré namazanie a bezchybná jazda. Bez chyby to nepredviedla ani Vonnová, ktorá jediná držala krok s medzičasmi Paersonovej, ale v jednom z oblúkov (presne v tom istom mieste mala chybu aj Rieschová) jej podšmykli lyže a výsledný čas už stačil len na druhú priečku. Tina Maze zvolila o niečo kratšie lyže ako súperky a tie jej inak bezchybnej jazde nestačili na stupne víťazov. Trať s miernym sklonom je skôr vhodná na rodinnú rekreačnú lyžovačku, ale v meranom úseku dosahovali pretekárky rýchlosť okolo 114 km/h.

Rieschovej bodový náskok klesol zo 196 (po Are) na 136 bodov. Zajtrajší závod super-G by mal viac vyhovovať Vonnovej a je predpoklad že sa ich bodový odstup priblíži a boj o titul šampiónky 2011 bude ešte napínavejší. Vonnová získala po včerajšom závode malý glóbus za kombináciu a dnes druhý za zjazd nakoľko do ukončenia sezóny chýba už len jeden záverečný zjazd v Lenzerheide a keby ho vyhrala druhá v poradí Rieschová a Vonnová by nezískala už ani bod, chýbalo by Rieschovej 43 bodov na titul.